National Archery in the Schools Program (NASP) state tournament

January 2, 2014 by  
Filed under News

LINCOLN, Neb. – Gabe Collins of Nebraska City and Roxanne Hyland of Oakland-Craig had the high overall scores March 26 in the National Archery in the Schools Program (NASP) state tournament.

Collins led all boys with 276 points and Hyland led the girls with 271.

The event at the Lancaster Event Center in Lincoln drew more than 400 elementary, middle school and high school archers from 17 schools. The sixth annual tournament, the largest youth archery event in the state, was the culminating event in the state for NASP, which is a physical education curriculum that has spread across the nation.

The top-scoring seniors, Chris Haase of Oakland-Craig at 265 points and Lupe Rodrigues of Nebraska City at 240, each earned a $600 Saunders Scholarship.

“The enthusiasm, sportsmanship and courtesy the archers, coaches and volunteers bring to this tournament every year is awesome,” Match Director Jim Tubbs said. “Being able to be part of this tournament from the beginning, with 165 archers to more than 400 this year and last, says a lot about the program.”

The state tournament was made possible by the Nebraska Game and Parks Commission, Nebraska State Archery Association, Lincoln Prairie Bowmen Archery Club, Golden Arrow Archery Club of Omaha, Saunders Archery, and several volunteers.

All top-five individual finishers qualified for the national tournament, as well as the Lincoln North Star and Omaha Mater Dei Academy high school teams and Lincoln Pound middle school and elementary teams.

Following are the top-five finishers:

Individual Awards

High School Girls (grades 9-12) – 1. Roxanne Hyland, Oakland-Craig, 271 points; 2. Brenda Brinkhoff, Omaha Mater Dei Academy, 269; 3. Holly Bower, Superior, 262 (won tiebreaker); 4. Holly Dillard, Lincoln North Star, 262; 5. Kora Shedenhelm, Mater Dei, 261 (won tiebreaker)

High School Boys – 1. Gabe Collins, Nebraska City, 276 points; 2. Justin Schoenwandt, Omaha Mater Dei Academy, 266 (won tiebreaker); 3. Wesley Anaya, Mater Dei, 266; 4. David Brooks, Oakland-Craig, 265 (won tiebreaker); 5. Chris Haase, Oakland-Craig, 265

Middle School Girls (grades 7-8) – 1. Mackenzie Bruner, Lincoln Pound, 258 points; 2. Jayme Shedenhelm, Omaha Mater Dei Academy, 255; 3. Alexis Cruz, Lincoln North Star, 249; 4. Franni Dimon, Pound, 243; 5. Jenna Langer, Superior, 240

Middle School Boys – 1. Jared Scherling, Lincoln Pound, 261; 2. Ben Layton, Pound, 260; 3. Ben Tindale, Lincoln North Star, 259; 4. Chris Jurich, Pound, 257; 5. Thayne Schroeder, Pound, 247

Elementary Girls (grades 4-6) – 1. Kasey Dunaski, Lincoln Goodrich at Dawes, 245 points; 2. Jenna DeJonge, Lincoln Pound, 244; 3. Mary Steil, Omaha All Saints Catholic, 243; 4. Mia Sharpnack, Pound, 229; 5. Madison Lambley, Dundy County-Stratton, 225

Elementary Boys – 1. Ben Price, Superior, 261 points; 2. Brayden Welch, Lincoln Pound, 255; 3. Tyler Simpkins, Superior, 252; 4. Tyler Blackstone, Superior, 249 5. Chase Stewart, Lincoln Blessed Sacrament, 248

Team Awards

High School Division – 1. Omaha Mater Dei Academy, 3,103 points; 2. Lincoln North Star, 3,016; 3. South Platte, 2,840

Middle School Division – 1. Lincoln Pound, 2,920 points; 2. South Platte, 2,584; 3. Lincoln Goodrich at Dawes, 2,312

Elementary Division – 1. Lincoln Pound, 2,669 points; 2. Superior, 2,598; 3. Lincoln Blessed Sacrament, 2,520

Originally posted 2011-03-31 08:33:13. Republished by Blog Post Promoter

Incoming search terms for the article:

http://blog.stickemarchery.com/wp-content/uploads/2014/03/RedneckOutdoors-728X90.gif

Comments are closed.

© 2009-2014 blog.stickemarchery.com All Rights Reserved